Објавено на:

Раздор во НАТО: Сепак не сакаат на Балтикот?

t

Сè помалку има шанси воениот блок предводен од САД да ги исполни барањата на Естонија, Латвија и Литванија.

Трите балтички земји го повикаа НАТО да испрати повеќе војници во регионот поради страв од руски напад, барајќи од Алијансата предводена од САД да го зголеми своето присуство десеткратно, но официјални лица од другите земји-членки велат дека е дискутабилно дека барањата ќе бидат исполнети.


Алијансата останува скептична за новите распоредувања во Летонија, Литванија и Естонија, објави Ројтерс во средата, повикувајќи се на изјави на седум дипломати и високи функционери од водечките сојузници на НАТО.

Додека регионот беше домаќин на околу 5.000 мултинационални војници пред рускиот напад врз Украина во февруари, трите земји бараа вкупно меѓу 15.000 и 50.000 војници. „Секоја од балтичките земји нема да добие доволно војници на НАТО за да создаде дивизија“, рече дипломатот на НАТО, мислејќи на барањето до 15.000 војници.

„Што и да се одлучи мора да биде одржливо“, велат официјалните лица.

„Ќе ги изградат, ќе ги платат“

Алијансата закажа голема средба во Мадрид кон крајот на јуни, каде што се очекува Латвија, Литванија и Естонија повторно да го покренат ова прашање.

Сепак, другите 27 членки на НАТО се за помал број членки, наместо тоа предлагаат дополнителни за да им помогнат на балтичките земји со дополнителни средства за можна руска инвазија, велат властите.

Во меѓувреме, Вашингтон и Лондон продолжуваат да се спротивставуваат на новите постојани бази во регионот поради високите трошоци поврзани со ваквите нови проекти. Алтернативната идеја изнесена минатиот месец од началникот на Здружениот Генералштаб на САД, Марк Мили, би предвидувала создавање нови бази, но во кои би биле сместени „ротирачки“ трупи кои периодично ќе се движат според распоредот.

Со тоа ќе се избегнат дополнителните трошоци за изградба на семејни станови, училишта и друга скапа инфраструктура што е неопходна за војниците стационирани во странство.

„Верувам дека многу од нашите европски сојузници… се многу, многу подготвени да воспостават постојани бази“, им рече Мили на пратениците, додавајќи: „Тие ќе ги изградат, ќе платат за нив“.

Советникот на литванскиот претседател Гитанас Наузеда изјави за Ројтерс дека земјата ќе продолжи да „инсистира“ на нови распоредувања на НАТО пред самитот во Мадрид, додека кабинетот на естонскиот премиер соопшти дека разговара за деталите со партнерите за „како да се зајакне сојузничкото присуство“.

Летонските власти одбија да ги коментираат овие инсинуации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: И Борис Џонсон даде оставка, уште…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев повика и…

Брнабиќ: Отвараме посебна инфраструктура за борба против…

Српската премеирка Ана Брнабиќ свечено го стави…

И на Шанац му пукна филмот: Ако…

Не сум во Македонија и душата ми…

Нема најава за нова средба на работната…

Работната група на политичките партии за францускиот…