Разрешен министерот за одбрана на Украина

t

Алексеј Резников повеќе не е министер за одбрана на Украина.

Како што соопшти вечерва АФП, на негово место ќе дојде поранешниот шеф на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов.

Резников пред разрешувањето најави дека секој функционер мора да сфати дека не е на функцијата доживотно.

-Не сум имал никакви дискусии за моја оставка од оваа функција. Ќе го повторам мојот одговор и за другите медиуми – секој функционер треба да разбере дека не е на функција доживотно – рече Резников.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…