Објавено на:

Рама: Или прифатете го францускиот предлог или ќе бараме одвојување на Албанија во преговорите

t

Албанија ја повика Македонија да го прифати францускиот предлог, бидејќи нема да има друга опција, а потоа двете земји ќе мора да се разделат на почетокот на преговорите за членство во ЕУ.

Албанскиот премиер Еди Рама им се обрати на властодршците во Скопје:

„Ви велам: Прифатете, бидејќи друг предлог нема да има. Ова е последно. Не мора да стоите пред вратата на ЕУ уште 17 години. Вратите мора да се отворат и на овој начин ќе може да се разговара за сите прашања преку дијалог меѓу Бугарија и Северна Македонија. Отвори ја оваа врата. Отворете го сега“, рече Рама во интервју за Канал 5 ТВ.

Тој нагласи дека сега е време да се направи избор. Според него, би било голема грешка да не се прифати предлогот, бидејќи во спротивно државата би била оставена во втор план и никој не би сакал да и се врати. Токму поради оваа причина предлогот не треба да се отфрли.

„Ја следев целата напорна работа што беше направена, особено во Мадрид, за да се задоволи загриженоста на македонската страна. Претседателот Макрон го стави на коцка целиот свој авторитет 48 часа – дење и ноќе и благодарение на мојот добар однос со него, а исто така и благодарение на Бујар Османи, кој беше неверојатен по трпението, издржливоста и истрајноста. Новата понуда е конечна – мора да разберете дека е конечна, а јас силно верувам дека е вистинското време и апсолутно е правилно да ја прифатите и отворите таа врата.

Еди Рама потврди дека Албанија ќе инсистира на одвојување од Македонија на патот кон ЕУ, доколку Скопје го отфрли францускиот предлог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…

Ѓоргиев: Препораките за заедничко чествување и промената…

Идентитетите во средниот век и сегашните национални…

Мали гужви на граничните премини: Се чека…

На Граничниот премин „Богородица“ времето на чекање…

Го спасува: Албанија ќе му дава струја…

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со…