Рама: Конечен мир на Балканот ќе се постигне со целосна интеграција во ЕУ

t

Албанскиот премиер Еди Рама за Франс 24 изјави дека проблемите што постојат меѓу Косово и Србија се уште повеќе причина тие да се интегрираат во ЕУ бидејќи, како што додава, единствениот начин да се постигне конечен мир на Балканот е за сите земји да се интегрираат во Унијата.
„Геополитички, би било самоубиствен потег Унијата да го исклучи регионот, да исклучи одредени земји. Тоа е единствениот начин да се постигне конечен мир на Балканот“, рече Рама.

Тој наведува дека понекогаш има проблеми меѓу поединечни земји, но додава дека „општата рамка на регионот е многу подобра од пред десет години, а тоа е затоа што сите земји од регионот сакаат да влезат во ЕУ“.

Во средата, на 8 ноември, Европската комисија објави извештај во кој се препорачува забрзување на проширувањето на ЕУ, а Албанија официјално е кандидат за влез во ЕУ од 2014 година, додека преговорите за пристапување започнаа во 2022 година.

Албанскиот премиер го поздравува последниот извештај на Европската комисија за проширувањето на ЕУ, кој, според него, „генерално е многу позитивен“.

„Тоа сосема објективно го означува целиот напредок што го постигнавме и, се разбира, го означува сето она што мораме да продолжиме да го правиме, бидејќи сè уште не сме на крајот од патот“, рече тој.

Во врска со одлуката за отворање на пристапните преговори со Украина, земја во војна, Рама ја смета за „многу силна геополитичка одлука“.

„Доказ за фактот дека ЕУ веќе некое време се обидува да стане повеќе геополитичка и помалку технократска“, додава тој.

Рама изразува одредена загриженост и вели дека новиот конфликт на Блискиот Исток навистина не помогнал.

Исто така, како што наведува, постои еден вид општа замор во европското и американското јавно мислење во однос на таа војна.

Што се однесува до пристапниот процес на Албанија, како што вели Рама, тој го забавува Грција, која го блокира отворањето на првите пет пристапни поглавја, поради правната афера со градоначалникот на албанското приморско летувалиште Албанија од грчкото малцинство.

„Не верувам дека оваа блокада ќе продолжи затоа што навистина не би била сериозна. Јасно е дека се работи за правда. И постигнавме напредок во судскиот аспект. Имаме стратешки односи со Атина и јас не Не мислам дека ова прашање ќе го наруши“, вели Рама.


Европски план за раст на Балканот

Светска банка предвидува стапка на раст на Албанија од 3,6 отсто во 2023 година, а Европската комисија предлага план за раст од шест милијарди евра за Балканот, а Рама вели дека е „задоволен од фактот што меѓународните финансиски институции ја сметаат албанската економија особено отпорна економија“.

„За време на кризата со цените на енергијата, нашата инфлација беше најниска во регионот“, забележува тој и додава дека планот за раст на ЕУ ќе биде многу важен, не само за Албанија, туку и за целиот регион.

Зборувајќи за неодамна потпишаниот договор за миграција со италијанската премиерка Џорџа Мелони, Рама вели дека никој немаше да зборува за тој договор доколку беше направен со земја членка на ЕУ.

„Фактот што се прави со земја која не е членка на ЕУ не само што ги тера луѓето да зборуваат, туку и покренува теории на заговор и сомнежи кои, според мене, се навистина несериозни. Ако сакаме да го доведеме во прашање методот, треба да го донесеме да се издаваат во сите европски земји бидејќи овие центри не се нова работа.Ова е центар кој е во согласност со стандардите на сите земји на ЕУ.Можеби прифатните центри од ваков карактер не се вистинското решение.Ама не е за Албанија Да им дадеме лекции за Европа. Даваме мала помош за земја која не е само сосед, туку со која сме поврзани многу долго време“, вели тој.

За стравот на Албанците дека туристичкиот сектор ќе биде погоден од присуството на тој прифатен центар, Рама вели дека тоа е прифатен центар со 3.000 места што значи дека во Албанија ќе има 3.000 луѓе по ротација.

„Тоа не е она што ќе ја потресе албанската туристичка индустрија“, нагласи тој.

За некои невладини организации, тоа е незаконски протокол кој може да има погубни последици за барателите на азил, кои би биле изложени на продолжен притвор и други прекршувања на нивните права и би овозможиле процут на трговијата со луѓе.

Рама вели дека сето тоа навистина му е тешко да го разбере.

„Ние сме одговорна европска земја, како оние во ЕУ. Сакаме да дадеме скромен придонес“, додава тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Србија го враќа шахот во училиштата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени денеска…

Курти: Граѓаните на Косово и Албанија да…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од Форумот…

Петковиќ: Симболите на “голема Албанија” во Косово…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Блумберг: Земјите на ЕУ поделени околу санкциите…

Предложената забрана за реекспорт на клучни стоки…