Раскол во Алтернатива: Гаши за 10 дена да иницира разрешување на министерот за здравство

t

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, да иницира разрешување на министерот за здравство, Беким Сали, поради неизвршување на партиската програма, односно вработување Албанци во здравството, побара на прес-конференција чаирскиот огранок на Алтернатива.

На Гаши му даваат 10 дена рок да го разреши Сали, бидејќи претседателот, иако знаел за незадоволството во огранокот од министерот, досега ништо не презел. Од огранокот не открија како ќе постапат, доколку Гаши не побара разрешување на Сали.

– Неколку месеци не добивме одговор од претседателот Гаши иако сме загрижени за нереализираните партиски цели од министерот за здравство. Бидејќи министерот е предложен од нашиот огранок, нормално е реакцијата да дојде од нас. Со голема огорченост известуваме дека сите точки кои не дефинираат како Алтернатива се погазени од министерот Сали. Реагираме за неспособноста и нереализацијата на министерот во реализацијата на нашите политики. Сали ги погази сите точки на нашата партија. Местата кои ни следуваа според политичкиот договор од пред една година на Универзитетските клиники и претседател на управниот одбор во Фондот за здравство не се реализирани. Неунапредување на албански кадри, ниту еден шеф на одделение, ниту една главна сестра. Реагираме за неспособноста и неефикасноста на министерот. Апелираме до претседателот на партијата во рок од 10 дена да иницира разрешување на министерот, велат од чаирскиот огранок на Алтернатива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…