Објавено на:

Растат тензиите помеѓу Кина и САД: Обвинуваат за хакерски напади – ја нарекоа Америка империја на хакери

t

Нарекувајќи ги САД „хакерска империја“ на светот, кинеското Министерство за надворешни работи го повика Вашингтон да престане со „злонамерните“ сајбер активности по извештаите дека американските хакери поткопале мрежа во Кина за да извршат напади врз Русија и Белорусија.

„Кина е сериозно загрижена за сајбер нападите врз други земји кои потекнуваат од САД и ја користат Кина како отскочна даска“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи Жао Лиџијан за новинарите на брифингот со новинарите во понеделникот.

Жао ги коментираше неодамнешните извештаи на кинеските медиуми дека хакери, главно од САД, но и од сојузниците на НАТО, Германија и Холандија, неодамна киднапирале кинеска компјутерска мрежа за сајбер напади, од кои 87% биле насочени кон Русија.

„Наспроти позадината на ситуацијата во Украина, таквиот потег може да произведе негативен ефект на заблуда на меѓународната заедница и ширење дезинформации“, рече Жао, посочувајќи дека „поранешен американски висок функционер јавно повика на лансирање сајбер напади врз Русија неодамна. ”

Ова е изјава на Хилари Клинтон, поранешен државен секретар на САД и претседателски кандидат, која ги упати повиците во интервју за MSNBC на крајот на февруари.

Додека Пекинг не ја знае точната улога на американската влада во нападот, или дали е поврзана со „долгата практика на оцрнување на Кина во сајбер просторот“ од страна на САД, Жао го повика Вашингтон да „усвои поодговорен став“.

Во меѓувреме, Белата куќа во понеделникот соопшти дека САД и се заканиле на Кина со „значајни последици“ доколку и помогнат на Русија на кој било начин, за време на долгите разговори во Рим меѓу советникот за национална безбедност Џејк Саливан и кинескиот пратеник Јанг Џиечи.

Повеќе западни медиуми изминатиот викенд тврдеа дека Москва побарала од Пекинг воена помош за конфликтот во Украина. Жао ги нарече тврдењата „дезинформации“ кои доаѓаат од САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Кирилов: Документите покажуваат дека Американците “си…

Новообјавените документи ги потврдуваат американските обиди за…

Вучиќ: Горд сум што го зачувавме мирот!

Горд сум што успеавме да го зачуваме…

НАТО членките го потрошија своето оружје во…

Две третини од земјите на НАТО го…

Спасовски: Државата и граѓаните се безбедни со…

Со #СДСМ, граѓаните и државата се на…

Кадиров: Целта на специјалната операција е целосно…

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата…