Објавено на:

Раша Тудеј ги “нокаутираше” Џорџ Буш и Тони Блер: Немаат морален авторитет да држат предавања на Русија за Украина

t

Актуелните и поранешните западни лидери кои постигнаа вечна слава поради започнувањето на војната во Ирак, како и другите воени катастрофи, очигледно се погрешни луѓе што и даваат лекции на Русија за нејзините акции во Украина.

Додека Џорџ Буш и Тони Блер излегуваат од политичкото пензионирање за да го понтификуваат руското „авторитарно малтретирање“ против Украина, се поставува прашањето: дали таквиот надреален спектакл ја нагласува озлогласената краткорочна меморија на јавноста или ја докажува огромната моќ на медиумите? да го обликува јавното мислење во корист на нејзината последна агенда? Со оглед на сите нешта, најверојатно станува збор за лоша комбинација од двете штетни состојки.

Како и да е, тоа и пркоси на реалноста дека овие поранешни лидери на САД и Велика Британија, чии минати воени подвизи во некои кругови беа опишани како вистински воени злосторства, сега ја вадат легитимноста на руско-украинскиот конфликт или кој било друг конфликт поради тоа. материја. Поинаку кажано, Буш и Блер што се однесуваат како долги коси антивоени активисти е малку како Грета Тунберг да ги тресе поп-помовите за индустријата за јаглен.

Размислете, на пример, згрчените коментари изречени од Џорџ Буш истиот ден кога Русија ја започна својата воена операција во Украина: „Рускиот напад врз Украина“, се вели во официјалната изјава, „претставува најтешка безбедносна криза на европскиот континент оттогаш Втора светска војна.” Буш, кој претседаваше долги осум години во катастрофалната војна против тероризмот, викаше како пуритански проповедник дека ја осудува „неиспровоцираната и неоправдана инвазија на Украина на Владимир Путин“.

„Американската влада и народот мора да застанат во солидарност со … украинскиот народ додека тие бараат слобода и право да ја изберат сопствената иднина“, додаде тој од говорницата.

Иако можеби е вистина дека брзото разоткривање на настаните во Украина ја претставуваат „најтешката безбедносна криза“ од последната светска војна, едноставно е наивно да се верува дека таканаречената „руска агресија“ е единствено одговорна за таа мрачна состојба на работите. Навистина, би било неискрено да се разговара за трагедијата што сега се случува во Украина без да се вклучи фуснота долга 12 инчи за НАТО предводен од САД, 30-члениот воен блок кој сега, кажано со поантропоморфни термини, „го бакнува рускиот граница“. Путин зборуваше против овие несакани напредоци уште во 2007 година на Минхенската безбедносна конференција кога остро ги праша западните лидери „против кого е наменета оваа експанзија? Наместо да даде прифатлив одговор, НАТО се одлучи да го зголеми своето членство за уште четири земји.

Потоа, без ни трошка самосвест, Буш објави дека украинскиот народ има право „сам да ја избере својата иднина“. Иако малку луѓе би се расправале против таквиот модерен здрав разум, каде беше тој разумен совет во 2014 година, кога високи американски функционери како Викторија Нуланд и Џон Мекејн беа буквално на теренот во Киев, поттикнувајќи ги пожарите на политичките судири кои на крајот завршија со Демократски избраниот претседател Виктор Јанукович принуден од функцијата и заменет со Петро Порошенко поддржан од САД? Додека луѓето со години ќе се расправаат за евентуалниот курс на дејствување на Русија, кој изненади голем дел од светот, не може да се негира дека мешањето на Западот во украинските работи помогна да се доведе ситуацијата до вриење.

Овој неуспех да се оцени сложеноста на ситуацијата од перспектива на Москва беше очигледен во уште едно бесплатно предавање за Русија, ова учтивост на поранешниот премиер на ОК, Тони Блер. Пишувајќи во Дејли Мејл, Блер ги започна своите загреани клишеа со некои евтини нацистички аналогии („Хитлер водеше фашистичко движење ширум Европа. Војната на Путин е мисија на еден човек“) пред да тврди дека Западот треба „да ја зголеми понудата на оружје за Украина, особено нејзиниот капацитет SAM (ракети земја-воздух) – и дадете обврска дека вооружувањето на Украина ќе биде во тек“.

Очигледно, западните лидери изгледаат целосно посветени на храбрата борба против Русите до секој последен Украинец.

Поточно, зарем не научивме од минатите катастрофи дека на лидерите како Блер и Буш едноставно не може да им се верува?

Уште во 1999 година, Тони Блер веќе имаше крв на рацете, фигуративно кажано, во војната во Косово, кога силите на НАТО ја нападнаа Југославија без мандат од Советот за безбедност на ОН. Според извештајот на Хјуман рајтс воч, околу 500 југословенски цивили биле убиени во текот на немилосрдното 78-дневно бомбардирање на НАТО, кое дури успеало да ја погоди и кинеската амбасада, што резултирало со тројца смртни случаи.

Колку и да беше катастрофална, Косовската војна беше само генерална проба за една од најголемите хуманитарни кризи на модерното време – војната во Ирак во 2003 година. Среде некои од најголемите протести досега забележани, толпи се искачија на главните градови ширум планетата во последниот обид да се запре маршот на Буш и Блер кон војната, откако го обвини претседателот Садам Хусеин – без трошка докази – дека поседува оружје за масовно уништување. Во Рим, толпа од три милиони се собра на 15 февруари 2003 година на протест

е против претстојната инвазија, подвиг со кој италијанскиот главен град влезе во Гинисовата книга на рекорди за „најголем антивоен митинг“.

Буш и Блер арогантно го игнорираа овој приказ на демократија на дело, сепак, започнувајќи со кампањата „шок и стравопочит“ против Багдад на 19 март 2003 година. директни лаги, не благодарение на медиумскиот индустриски комплекс во корпоративна сопственост кој одби да ги оспори тврдењата за ОМУ до многу подоцна.

Одговарајќи на откритијата дека американските и британските лидери во суштина лажеле на патот кон војната во Ирак, писателот Мајкл Масинг им предложил многу добро прашање на новинарите откако конечно се смири прашината: Зошто мејнстрим медиумите не ни кажаа повеќе „за овие измами и прикривања во месеците кога администрацијата го притискаше својот случај за промена на режимот – кога, накратко, можеше да направи разлика?“

Дури по објавувањето на Истрагата за Ирак во 2016 година, долго откако околу еден милион Ирачани беа раселени, убиени и повредени како резултат на незаконската инвазија, беше утврдено дека „Обединетото Кралство избра да се приклучи на инвазијата на Ирак пред мирниот опциите за разоружување беа исцрпени. Воената акција во тоа време не беше последно средство“.

Покрај тоа што откри дека Блер „намерно ја преувеличил заканата што ја претставува ирачкиот режим“, истрагата на Чилкот откри приватно писмо испратено до Џорџ Буш од премиерот на ОК во кое се вели: „Ќе бидам со тебе, што и да е“. Со тие зборови, малку е полесно да се разбере зошто Блер во круговите со помала поддршка беше наречен „Џудлицата на Буш“.

Лично, верувам дека Русија, која беше принудена да гледа како нејзината „блиска далечна“ се трансформира практично преку ноќ во полигон за обука на НАТО, е доволно политички зрела за да разговара за нејзините контроверзни дејствија во Украина речиси со секого. Меѓутоа, кога разговорот ги има сите белези на цензурирана објава на социјалните мрежи, која дозволува снимки и, очигледно, дури и повикува на насилство врз Русите, тогаш дискусијата нема да стигне многу далеку.

Во исто време, западните лидери, и сегашните и минатите, секако не се во позиција да ѝ држат лекции на Русија за нејзиното сегашно однесување, што и да мисли некој за тоа. Всушност, западните лидери, кои со децении ги игнорираа предупредувањата на Москва, мора да го преземат својот дел од одговорноста за превирањата што сега се случуваат во Украина. Само штом самите ќе си признаат дека Русија, Украина и Западот ќе можат да ја свртат страницата на ова ужасно поглавје во своите односи и да продолжат понатаму.

Пишува: Раша Тудеј

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Михајловски разочаран: Ми дојде желба да…

Македонскиот актер Тони Михајловски на својот профил…