Рашко-призренска епархија: Во манастирот Бањска во моментов е мирно

t

Рашко-призренската епархија соопшти дека состојбата во манастирот Бањска во моментов е мирна, иако поради денешните случувања сè уште се чувствува страв и во околината и во самата манастирска капија.

Епархијата во соопштение информира дека „вооружените лица кои денеска ја пробија капијата го напуштија манастирот, а во моментов е забележано присуство на косовската полиција и ЕУЛЕКС пред влезната капија и во дворот на манастирот.

Во конакот на манастирот сè уште е игуменот и други свештеници, како и група верници од Нови Сад, меѓу кои има и две малолетни деца. Од управата на манастирот известуваат дека засега сите се добро, дека во капелата на манастирот се одржуваат редовни богослужби, со надеж дека оваа драма ќе заврши што поскоро, се вели во соопштението на Рашко-призренската епархија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…