Регистрирани над 400 заболени од Ковид-19 во текот на изминатото деноноќие, животот го загубија девет лица

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.751 тестирања, а регистрирани се 409 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија – по 8, Куманово и Богданци – по 7, Кочани, Струга и Ресен – по 6, Охрид – 5, Тетово и Штип – по 4, Струмица и Крива Паланка – по 3, Гостивар, Делчево и Валандово – по 2, Неготино, Радовиш и Виница – по 1.

Регистрирани сe 289 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Прилеп – 21, Охрид – 17, Кавадарци – 10, Куманово, Битола и Велес – по 9, Ресен – 8, Кичево – 7, Тетово и Гевгелија – по 6, Струмица – 4, Свети Николе, Радовиш и Богданци – по 3, Штип, Делчево Валандово и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Кочани, Крива Паланка, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (62г, 65г, 73г, 74г, 88г и 90г) и по едно починато лице од Битола (52г), Кавадарци (39г) и Прилеп (63г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е едно починато лице со датум на смрт 20.12.2021 година. Регистрираното починато лице е од Охрид (1), на возраст од 80 години. Починато во болнички услови.
Од вкупниот број на починати лица (n=10), 3 лица се целосно вакцинирани.

Направени се 4.751 тестови преку: ИЈЗ-305, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–6, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-199, Биотек-233, Систина-111, лабораторија Лаор-246, Синлаб-30, Ремедика-22, Плодност–54, Генеа-16, Никоб лаб-507, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-104, Ројал Медика–57, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–19, Нова Лаб Дијагностика–14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.263.

Досега во земјата се направени вкупно 1.581.175 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 223.739, бројот на оздравени пациенти е 211.021, на починати е 7.917, а бројот на активни случаи изнесува 4.801.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98340, Активни 2460

Куманово 13114, Активни 103

Тетово 11419, Активни 74

Прилеп 10779, Активни 349

Битола 9213, Активни 348

Гостивар 8083, Активни 19

Велес 7503, Активни 138

Кавадарци 7398, Активни 183

Охрид 6778, Активни 219

Штип 6744, Активни 85

Струмица 6276, Активни 128

Кичево 4316, Активни 66

Кочани 4102, Активни 48

Струга 3934, Активни 29

Гевгелија 2919, Активни 83

Неготино 2628, Активни 29

Свети Николе 2153, Активни 27

Крива Паланка 1956, Активни 42

Ресен 1866, Активни 87

Радовиш 1810, Активни 40

Берово 1477, Активни 9

Делчево 1465, Активни 27

Дебар 1457, Активни 0

Виница 1180, Активни 14

Пробиштип 1142, Активни 12

Валандово 1033, Активни 56

Кратово 789, Активни 7

Богданци 687, Активни 33

Демир Хисар 642, Активни 28

Крушево 606, Активни 12

Македонски Брод 536, Активни 26

Демир Капија 434, Активни 6

Македонска Каменица 429, Активни 11

Пехчево 357, Активни 1

Дојран 174, Активни 2

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…