Објавено на:

Редок излив на поддршка: Кин Џонг-Ун му се заблагодари на јужнокорејскиот претседател во заминување за неговите заложби

t

Ким Џонг-Ун го пофали јужнокорејскиот лидер во заминување во редок излив на поддршка.

Лидерот на Северна Кореја му се заблагодари на претседателот во заминување на Јужна Кореја, Мун Џе-Ин за неговата „историска“ работа за подобрување на односите меѓу двата соседа.

„Ким Џонг-Ун ги ценеше болките и напорите што ги презема Мун Џе-ин за големата кауза на нацијата до последните денови од неговиот мандат“, објави државната Корејска централна новинска агенција на Пјонгјанг. „Размената на личните писма меѓу врвните лидери на северот и југот е израз на нивната длабока доверба.

Мун се повлекува следниот месец за да биде заменет со новоизбраниот конзервативен претседател Јун Сук-Јол, кој сигнализираше дека ќе заземе поостра линија кон Северна Кореја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЌЕ ПАДНЕ СЕВЕРНА?! “Преспанскиот договор” во четврток…

Предметот во кој е оспорен Указот и…

САД ќе воведат санкции кон Русија и…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нема…

Ким Јонг Ун: Северна Кореја ќе ѝ…

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун му ветил на…

(Фото) Опасната сестра на Ким го придружува…

На сликата се гледа како сестрата на…

Путин и Ким се ракуваа: Русија ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва…