Објавено на:

Редок излив на поддршка: Кин Џонг-Ун му се заблагодари на јужнокорејскиот претседател во заминување за неговите заложби

t

Ким Џонг-Ун го пофали јужнокорејскиот лидер во заминување во редок излив на поддршка.

Лидерот на Северна Кореја му се заблагодари на претседателот во заминување на Јужна Кореја, Мун Џе-Ин за неговата „историска“ работа за подобрување на односите меѓу двата соседа.


„Ким Џонг-Ун ги ценеше болките и напорите што ги презема Мун Џе-ин за големата кауза на нацијата до последните денови од неговиот мандат“, објави државната Корејска централна новинска агенција на Пјонгјанг. „Размената на личните писма меѓу врвните лидери на северот и југот е израз на нивната длабока доверба.

Мун се повлекува следниот месец за да биде заменет со новоизбраниот конзервативен претседател Јун Сук-Јол, кој сигнализираше дека ќе заземе поостра линија кон Северна Кореја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Национално омаловажување: Таче се израдува што бугарите…

Бугарија прифатила да го користи името „Северна“…

Колумна на Ќулавкова: Северна Македонија е парабола…

Уставот на секоја држава е по правило…