Објавено на:

Резултати од денешниот “пекол” во Украина: Убиени 120 неонацисти, уништени неколку фабрики

t

Вечерен брифинг на Министерството за одбрана на Руската Федерација, го пренесуваме нивното соопштение во целост.

▪️ Удар со висока прецизност во регионот Лавов го погоди заедничкиот логистички центар на украинските трупи и уништи голема серија странско оружје од САД и европските земји

▪️Во Днепар уништена е фабриката за поправка на боеви глави на тактичките ракети „Point-U“

▪️Уништено е големо складиште за муниција во атарот на селото Василков, во Киевската област.

▪️Оперативно-тактичката авијација на Воздушно-космичките сили изврши удари врз 84 воени објекти на Украина

▪️Погодени се 47 места на концентрација на непријателски персонал со воена опрема и 22 стрелички позиции на артилерија на украинските војници

▪️Руските ракетни трупи и артилерија погодија 331 воен објект и уништија до 120 украински неонацисти во близина на населбата Новотошковское – соопшти портпаролот на рукото министерство за одбрана, Игор Конашенков

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…