Објавено на:

Реконструкција во хравтската Влада: Ова се новите министри

t

Хрватскиот Сабор денеска со мнозинство гласови изгласа двајца нови министри и вицепремиерка.

Станува збор за министерот за економија и развој Давор Филиповиќ, министерот за труд, пензиски систем, семејство и социјална политика Марин Пилетиќ и вицепремиерката задолжена за социјални дејности и човекови права Ања Шимпрага.

Веднаш по гласањето новите министри и вицепремиерката положија заклетва.

Опозицијата пред гласањето оцени дека не се работи за реконструкција, туку за поткопување на државата и демократијата, за декриминализација на Владата, за козметика и за одржување на „трговската коалиција“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прославата на Ковачевски за една година Влада…

Граѓаните од државниот буџет за дводневната конференција…

Кој сака да остави фотелја: Алтернатива нема…

Партијата Алтернатива засега не планира да ја…

Стотици животи на болните од рак зависат…

Акцелераторот за зрачење на болните од рак…

Владата скрати два милиони денари за рано…

Два милиони денари помалку ќе даде Владата…

Утре протест пред Влада за да се…

Утре, на 13 јануари, во 16 часот…