Објавено на:

Реприза од нафтата: Цената на гасот достигна 1.400 долари за 1.000 кубни метри

t

Цената на гасот во Европа денеска се искачи над 1.400 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската платформа ICE.

Априлските испораки на гас се договорени во холандскиот центар ТТФ по цена од 1.430,5 долари за илјада кубни метри, што е 125,99 евра за мегават час, според сегашниот курс евро/долар, пренесува агенцијата Тасс.


Уште еден нагло поскапување на овој извор на енергија во Европа започна во средата, на 23 март, кога рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија одлучила да наплатува само во рубли за извозот на својот гас во „непријателските“ земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

“Гаспром”: Нема гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ денеска соопшти дека…

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Извозот на гас на „Газпром“ падна за…

Рускиот гасен гигант „Газпром“ соопшти дека неговиот…

„Во моментов нема индикации дека ќе престане…

Откако руската државна компанија „Гаспром“ денеска ја…