Објавено на:

Реприза: Падна “Азот” – фабриката е целосно ослободена од украински милитанти

t

Територијата на индустриската зона „Азот“ во Северодоњецк е целосно ослободена од украинските милитанти, изјави амбасадорот на Народна Република Луганск во Русија, Родион Мирошник на ТВ каналот „Русија 24“.

„Територијата на индустриската зона „Азот“ е целосно ослободена од украинските милитанти. Луѓето остануваат таму поради неколку причини. Прво, одреден број луѓе едноставно немаат каде да одат и не сакаат да ја напуштат територијата на Северодонецк, постојат околу 30 отсто од нив, за луѓе кои засега решиле да останат таму во засолништа, а нашите војници сега им носат храна, вода, лекови“, рече дипломатот.

Тој додаде дека дел од луѓето, околу 500 лица, веќе се евакуирани од индустриската зона. Повеќето од нив биле пренесени во Старобелск. Има контролна точка каде луѓето одлучуваат каде да одат понатаму – кај роднините или во центрите за привремено сместување, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…