Објавено на:

Реприза: Ѓоковиќ повторно во конфликт со “системот” – Пријавен е за настан за кој се бара вакцина

t

Новак Ѓоковиќ е пријавен за АТП Мастерсот 1000 во Индијан Велс, Калифорнија, следниот месец. Организаторите на настанот рекоа дека играчите и навивачите ќе треба да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19.

Ѓоковиќ беше депортиран од Австралија во јануари кога се обидуваше да ја одбрани титулата на Грен слем во Мелбурн.


Невакцинираната српска ѕвезда доби медицинско ослободување за кое сметаше дека ќе биде доволно за учество на натпреварот.

Сепак, тој се вплетка во кавга за визи и вакцини што резултираше со негово отфрлање бидејќи генерацискиот ривал Рафаел Надал стана најуспешниот машки играч на спортот на сите времиња со 21 Грен слем победа победувајќи го Даниил Медведев во финалето на Мелбурн Парк.

Во средата, името на Ѓоковиќ се појави на списокот со играчи за Индијан Велс, кој ќе трае од 7 до 20 март.

Турнирот има свои правила за целосна вакцинација и вели дека протоколот за машките играчи, како што е 20-гренслем кралот Ѓоковиќ, ќе го одлучи управното тело АТП во согласност со ограничувањата на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба…

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО)…

Го прогласија за умрено: ЕУ бара измена…

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Фајзер и другите…

Грчкиот министер за здравство: Наесен веројатно ќе…

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис…

За последен пат ќе го гледаме Надал…

Шпанскиот тенисер се изјасни за својот утрешен…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…