Објавено на:

Републиканците на чекор од освојување мнозинство во Претставничкиот дом на Конгресот

t

Републиканците денеска се на чекор од освојување на мнозинство во новиот состав на Претставничкиот дом на Конгресот.

Според проекциите на американските медиуми, се очекува републиканците да го освојат мнозинството бидејќи веќе имаат освоено 217 од потребните 218 места, за разлика од демократите кои освоија 205, во Долниот дом на Конгресот, во кој има 435 пратеници, јави Гласот на Америка.

Изборните гласови се уште се пребројуваат во 13 места, главно во Калифорнија.

Повеќето американски политички аналитичари предвидуваат дека републиканците би можеле да освојат тесно мнозинство, можеби 219 до 222 места, што е далеку под предизборните предвидувања на републиканските лидери кои очекуваа мнозинство од 30 членови во следниот состав на Конгресот што стапува на должност во јануари

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…