Објавено на:

Речиси четвртина од светот ќе гладува доколку продолжи војната во Украина?

t

„Речиси четвртина од светот“ може да гладува – тврди европскиот лидер.

Речиси четвртина од светското население би можело да остане без храна доколку војната во Украина продолжи уште долго, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ за време на говорот на 89. Меѓународен саем за земјоделство во Нови Сад во саботата.

„Доколку нешто не се промени во конфликтот во Источна Европа, речиси една четвртина од светот ќе има потреба од основни количества храна, што ќе создаде нови проблеми“, рече Вучиќ во обраќањето на отворањето на еднонеделниот настан во Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…