Ритко за пукањето кај Мавровка: Иако сум циган тешко ми е за вас Македонците, слуги во своја држава

t

Еден од најпопуларните јутјубер во Македонија, Ридван Мемедов од Битола или во јавноста познат како Ритко пред извесен период реши да ја напушти нашата држава.

Ритко како што рековме е еден од нашите најпознати јутубер чиј јутјуб канал го следат повеќе од 187.000 луѓе.

Тој неодамна по подолг период реши да се огласи и да проговори за причините зошто си заминал од Македонија, а меѓу другото кажа:

– Што и да се случи одлучив животот да го завршам овде и повеќе да не се враќам во Македонија, едноставно нема живот за мене таму.

Ритко кој често поради своите видеа и настапи имаше проблеми со законот реши да си замине и среќата да си ја побара во Германија.

Сепак и понатаму Ритко ги следи случувањата во нашата држава, па по пово синоќешните настани кај Мавровка имаше што да каже и порача:

Иако сум циган и Македонија не е моја држава, но таму сум роден и израснат сум во Македонија. Ме боли за Македонија, но немам сила ништо да направам.

Ме боли тоа што Македонците се слуги во своја држава, ме боли тоа што јадат ќотек во своја држава, ме бо ли тоа што умрат Македонци, а убијците не се пронајдени.

Ме бо ли тоа шо Македонците немаат никакво право во своја држава. Ве сакам иако сум циган. Тешко ми е за вас, одете си од таму.

Извор: ДоказМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се пука вечерва во Скопје: Ова…

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста…

Филмска бркотница со автомобили во Скопје: Се…

Бркотница со автомобили и пукање од пиштол…

Нов инцидент во Косово: Албанец застрела Србин…

Пред дискотеката на влезот во Грачаница синоќа…

Пукање во Аеродром: Ранет млад скопјанец

Вчераутро околу 3 часот во СВР Скопје…