РКЕ одлучи: Нема намалување – Цените на горивата остануваат исти

t

егулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51% во однос на одлуката од 20.06.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, додека малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,447 ден/кг и сега ќе изнесува 55,291 ден/кг.

Од 23.6.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 110,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 112,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 110,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 107,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 55,291 (денари/килограм)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Ја водам Србија, сè уште нема…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во Њујорк…

За предизвикување на пожари уапсен маж од…

Полицијата вчера го лишила од слобода С.Р.(52)…

Мишел ќе побара од Кина да вложи…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, директно…

20 лековити билки кои морате да ги…

Желудечна киселина Доколку страдате од киселини, деглициринизираниот…

Македонски пејачи и рок изведувачи од Србија…

На овогодинешната последна вечер од културната манифестација…