РКЕ утре ќе носи одлука за цените на горивата

t

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) утре ќе донесе нова одлука за цената на нафтените деривати.

Последниот пат РКЕ одлучи да се намали цената на бензините за 2 денари, а на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за 2,50 ден.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 1,011 ден/кг.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 96,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 99,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 97,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 96,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 52,466 (денари/килограм)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Врие и во Албанија: Опозицијата обвини дека…

Партијата на поранешниот албански претседател Илир Мета,…

ИЗГОР: Кашкавал 1.305 денари – Изгледа со…

Цените на млекото и млечните производи енормно…

Нема неоправдано зголемување на цените на млекото,…

Државнинот пазарен инспекторат не нашол неоправдано зголемување…

Добра вест: Намалување на цените на горивата…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

За една година лебот во ЕУ поскапел…

Од август 2021 до истиот месец годинава…