Објавено на:

Рогов: Границата со Русија за нас е полоша од Берлинскиот ѕид, над 70% отсто од населението има роднини во Русија

t

Членот на главниот совет на воено-цивилната администрација на регионот Запорожје, Владимир Рогов, за РИА Новости изјави дека не треба да има државна граница меѓу регионите на југот на Украина и Руската Федерација.

За нас, границата со Русија е полоша од Берлинскиот ѕид за Германците. Според различни проценки, 60-68 отсто од жителите на Источен Берлин и Источна Германија имале роднини во Западен Берлин и Западна Германија. Во Украина, во зависност од регионот, 73-85 отсто од населението има роднини во Русија. Според тоа, оваа граница не треба да постои – истакна Рогов.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таче збунет: Лоши и нападнатите и напаѓачите

Најостро ги осудувам вчерашните настани кои за…

Се јави Грција: Мега грешка било што…

Министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос…

Арсовска му го плесна на Таравари: Кадровски…

“Не ја разбирам вообразеноста и коментарите на…

Левица: Пробугарската Влада ги жртвува Македонците и…

На петтиот ден од сенародниот протест, на…

Еве кој бара да го прифатиме францускиот…

Сегашниот претседател на Европскиот совет Шарл Мишел…