Објавено на:

Рогозин соопшти: САД размислува да ја исклучи Русија од систмот GPS

t

САД може да ја исклучат Русија од сателитскиот навигациски систем ГПС како дел од санкциите поради украинскиот конфликт, изјави шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин.

„Дали знаете дека сега, во рамките на санкциите, САД ја разгледуваат можноста за исклучување на Русија од GPS? Дали знаете за ова? Вие не. Но, можам да ви кажам дека се размислува за таква опција“, изјави Рогозин пред новинарите во саботата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…