Објавено на:

Романија ќе дели ваучери за купување на храна за Велигден

t

Пензионерите во Романија за Велигден ќе добијат ваучери за храна. Тие се во вредност од 250 леи (50 евра) и ќе се делат до 13 април.

Кампањата со мотото „Поддржи ја Романија“ ќе ги поддржи родителите на деца со посебни потреби чии месечен приход не надминува 1.500 леи (300 лева), како и социјално изнемоштени семејства со најмалку две деца и месечен приход до 600 леи по член во семејството (120 евра).

Вкупно 2.400.000 луѓе во Романија ќе добијат ваучери за храна за Велигден.

Дополнителна финансиска поддршка за празникот е обезбедена за 10.433 пензионери во градот Јаши (Североисточна Романија). Тоа ќе биде во форма на социјални ваучери во вредност од 100 леи (20 евра). Услов е пензионерите да немаат неплатени локални даноци, а нивната пензија да не надминува 1.500 леи (300 евра).

Помалку од половина од вработените во Романија, или 45 отсто, се надеваат дека ќе добијат бонус за Велигден, покажува истражувањето на онлајн платформата BestJobs, цитирано од веб-страницата Ziare. Педесет и осум отсто очекуваат надоместокот од работодавачот да биде помеѓу 100 и 200 леи, иако реалните потреби на повеќе од 77 отсто од испитаниците би ја надминале вредноста од 500 леи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата со одлука забрани акции и промоции…

Владата на денешната 185 седница, на предлог…

Романија се спрема за ескалација на војната,…

Романија, членка на НАТО, денеска соопшти дека…

(Видео) Романците скандираа “Косово е Србија”, косовските…

Скандал се случи вечерва во Букурешт каде…

Букурешт го повика рускиот в.д. амбасадор заради…

Романското Министерство за надворешни работи го повика…

Романија: Нема закана на нашата територија по…

Романија не се соочи со никаква директна…