Објавено на:

Ројтерс: Германија и Италија се согласија да го плаќаат рускиот гас во рубљи

t

Германија и Италија се согласија да го платат рускиот гас во рубљи – Медиуми

Двете земји им дозволија на националните компании да отворат сметки за плаќање во рубљи кај руската Гаспромбанк за да се усогласат со новата шема за плаќање природен гас. (Ројтерс)

Овој потег доаѓа откако Полска, Бугарија и неодамна Финска одбија да го прифатат новиот механизам за плаќање на Русија, што резултираше со прекин на протокот на гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…