Објавено на:

Ројтерс: Германија и Италија се согласија да го плаќаат рускиот гас во рубљи

t

Германија и Италија се согласија да го платат рускиот гас во рубљи – Медиуми

Двете земји им дозволија на националните компании да отворат сметки за плаќање во рубљи кај руската Гаспромбанк за да се усогласат со новата шема за плаќање природен гас. (Ројтерс)

Овој потег доаѓа откако Полска, Бугарија и неодамна Финска одбија да го прифатат новиот механизам за плаќање на Русија, што резултираше со прекин на протокот на гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Германското оружје се покажа како неуспешно во…

Германското оружје се покажа неуспешно во Украина.…

Германија планира да испрати војници во Босна…

Поради обидите на Русија да ја дестабилизира…

Германија е на работ на рецесија

Економскиот раст на Германија стагнираше во вториот…

Берлинскиот ѕид падна ама… Германците повторно поделени…

Германците се поделени на „западни“ и „источни“…