Објавено на:

Рубљата зајакна за 0,6 отсто во однос на доларот

t

На Московската берза руската рубља зајакна во однос на доларот во утринското тргување, а се лизна во однос на еврото. Цените на државните обврзници достигнаа највисоко ниво од 21 февруари поради очекувањата дека централната банка наскоро повторно ќе ја намали референтната каматна стапка.

Рубљата поскапе за 0,6 отсто во однос на доларот на 79,30 рубљи во 7:38 часот по средноевропско време, додека ослабе за 0,2 отсто во однос на еврото на 83,97 рубљи за евро, објави Ројтерс.


Според британската агенција, движењето на рубљата е вештачки ограничено со одлуката за контрола на капиталот што Русија ја воведе на крајот на февруари како одговор на ударот што нејзиниот финансиски сектор и економија го претрпеа поради невидените западни санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…