Рубљата порасна трипати во однос на доларот

t

Вредноста на руската рубља достигна највисоко ниво во последните четири години во однос на американскиот долар, благодарение на чекорите на официјална Москва за поддршка на руската валута.

Како што објави агенцијата „Анадолија“, на почетокот на март, по почетокот на руската воена акција во Украина, за купување еден долар биле потребни 150 рубљи.

Затоа, пак, сега, по растот на вредноста на руската валута, за еден долар се доволни 57,1 рубља.

Оваа година рубљата стана најуспешната валута во светот со помош на контролата на капиталот и други финансиски мерки на руската влада, а една од нив е воведувањето на златна основа за валутата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Благ пад на вредноста на доларот и…

Доларот падна втор ден по ред, a…

Курсна листа на НБРМ: Видете колку чинат…

Според средната курсна листа на Народната банка,…

Русите задоволни: Еврото падна под 57 рубљи

Рубљата продолжува да зајакнува во однос на…

Курсна листа на НБРМ: Еврото и доларот…

Според средната курсна листа на НБРМ, еврото денеска…