Објавено на:

Драма: Рубљата посилна отколку пред украинската криза

t

Руската рубља зајакна на 76 рубљи за американски долар и 82 за евро во четвртокот, достигнувајќи ги најсилните нивоа во однос на големите валути од 23 февруари.

Рубљата падна на историски најниско ниво откако Русија ја започна специјалната воена операција во Украина, а САД и нивните сојузници воведоа невидени санкции насочени кон финансискиот систем на земјата. На 7 март руската валута падна на дури 150 рубљи за долар.


Рубљата падна на 24 февруари, веднаш по почетокот на воената операција, бидејќи меѓународните санкции се насочени кон нејзината валута со која слободно се тргува. Западните земји ги замрзнаа девизните резерви на Москва, што ѝ отежна на Банката на Русија да ја поддржи рубљата со продажба на странски валути.

Руската влада презеде чекори за стабилизирање на економијата погодена од санкции, помагајќи ѝ на валутата да се врати од историски ниските нивоа. Централната банка воведе итна контрола на капиталот, вклучително и забрана за странци да продаваат руски средства, како и задолжителна продажба на тврда валута од страна на извозниците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…