Објавено на:

Русите безмилосни: Убивме 180 странски платеници во Лавов

t

Руското Министерство за одбрана денеска потврди дека го ракетирала Меѓународниот центар за мир и безбедност во Јаворив, во близина на Лавов.

Околу 180 странски платеници се убиени, а уништена е голема количина на странско оружје за време на руските воздушни напади врз тренинг центарот Јаворив, во близина на Лавов. Руските сили ќе продолжат да ги елиминираат странските платеници кои доаѓаат да се борат во Украина, соопштија од руското Министерство.

Украина претходно денеска објави дека најмалку 35 лица загинале, а 134 се повредени во напад на руските сили на воената база. Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, рече дека во Меѓународниот центар за мир и безбедност во Јаворив работеле и странски воени инструктори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што ќе изберат земјите од регионот –…

Дали да се грижиме за економскиот раст…

Евроњуз: Пет причини зошто Украина нема наскоро…

Киев реагираше на руската анексија на четири…

ЕВРОПА ПОВТОРНО НА МАКИ – птичјиот гриб…

Европа годинава ја доживува најлошата криза со…

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…