Објавено на:

Русите бесни: Украинската црква бара Вартоломеј да го замени рускиот патријарх Кирил

t

Украинците бараат од Вселенскиот патријарх да го замени поглаварот на руската православна црква, патријархот Кирил.

“Поглаварот на расколничката структура „Православна црква на Украина“, Епифаниј (Сергеј Думенко), изјави дека се обратил до Вселенскиот патријарх и претставниците на локалните цркви да го заменат патријархот московски и на цела Русија Кирил.” – пишуваат руските медиуми.

Претходно, информативниот и образовен оддел на канонската Украинска православна црква објави дека приврзаниците на руската православна црква насилно го окупирале храмот на апостолот и евангелист Јован Богослов во регионот на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…