Објавено на:

Русите ги објавија резултатите од изминатите 24 часа воена операција во Украина: Руската воена авијација собори украински МиГ-29 и 10 беспилотни летала

t

Руски воени пилоти соборија украински МиГ-29 за време на воздушна битка во областа Славјанск, додека две тактички проектили „Точка У“ беа соборени во областа на населбата Петровско во Народна Република Луганск, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.

Според него, руските средства за противвоздушна одбрана уништиле 10 украински беспилотни летала во изминатите 24 часа во регионите Харков, Херсон и Запорожје, како и во областа Луганск.

Руската оперативна и тактичка авијација ликвидирала 160 припадници на украинските сили, уништила 27 упоришта, области на концентрација на работна сила и воена опрема на Украина, како и складиште на ракетно и артилериско оружје и муниција во населбата Черново во регионот Запорожје, соопшти Генерал-мајор Игор Конашенков.

Тој додаде дека руската воена авијација погодила 38 воени објекти на Украина со ракети со висока прецизност во изминатите 24 часа. Уништени се воздушниот ракетен комплекс „Оса АКМ“ и еден повеќецевен ракетен фрлач во областа Архангелск.

Конашенков, исто така, рече дека од почетокот на руската специјална воена операција, соборени се 146 украински авиони, 112 хеликоптери, 683 беспилотни летала, уништен е 281 противвоздушен ракетен комплекс, 2.756 тенкови и други борбени возила, 316 повеќецевни ракетни фрлачи, 1.234 единици полска артилерија и минофрлачи, како и 2.563 единици специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Teрапија да ви препишеме или ќе се…

Шест милијарди долари од руски извори се…

Спасовски: Опсежни истражни мерки за копањето тунел…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели…

УРЕДБАТА ЗА ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ ВЛЕЗЕ ВО СИЛА…

На 24 ноември 2022 година, Левица поднесе…

Апасиев: Двојазичните униформи се воведени со уредба…

Честито противуставни ДВОЈАЗИЧНИ ПОЛИЦИСКИ УНИФОРМИ. Само Левица…

Ова се македонските хеликоптери кои ќе летаат…

Армиските ми-24 кои е извесно дека ќе…