Објавено на:

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има загинати

t

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени згради се оштетени во рускиот град Белгород во близина на украинската граница, изјави регионалниот гувернер, Вјачеслав Гладков, по извештаите за неколку експлозии во градот.

Оштетени се најмалку 11 станбени згради и 39 приватни куќи, од кои пет се уништени, јави гувернерот Гладков на каналот Телеграм.

Гладков претходно изјави дека инцидентот се истражува, додавајќи: „Системот за противвоздушна одбрана веројатно функционирал“.

-Најмалку четири лица се повредени, а две се хоспитализирани, меѓу кои и едно десетгодишно момче, рече Гладков.

Британските медиуми не можат независно да ги потврдат извештаите за експлозиите, штетите, жртвите и повредените, а засега нема ниту реакција од украинска страна.

Белгород е град со речиси 400.000 жители, на околу 40 километри северно од границата со Украина, и претставува административен центар на регионот Белгород.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Украина го зголемува воениот буџет

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за…

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…