Објавено на:

Русите го напуштија Чернобил, нуклеарната централа под контрола на Украина

t

Руските трупи денеска целосно ја напуштија високо контаминираната нуклеарна зона во Чернобил и ја вратија контролата на Украинците, соопштија локалните власт.

Украинската државна нуклеарна компанија тврди дека повлекувањето се случило откако војниците примиле „значајна доза“ радијација бидејќи копале ровоци во шума околу нуклеарката. АП додава дека не постои независна потврда за оваа информација.

Во четвртокот украинската страна соопшти дека најголем дел од руските војници го напуштиле Чернобил, но останал помал дел од војската.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…