Објавено на:

Русите го напуштија Чернобил, нуклеарната централа под контрола на Украина

t

Руските трупи денеска целосно ја напуштија високо контаминираната нуклеарна зона во Чернобил и ја вратија контролата на Украинците, соопштија локалните власт.

Украинската државна нуклеарна компанија тврди дека повлекувањето се случило откако војниците примиле „значајна доза“ радијација бидејќи копале ровоци во шума околу нуклеарката. АП додава дека не постои независна потврда за оваа информација.

Во четвртокот украинската страна соопшти дека најголем дел од руските војници го напуштиле Чернобил, но останал помал дел од војската.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Борел: Никој, никогаш, никаде не треба да…

По повод Денот на сеќавање на сите…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Скопјанец нападнал и грубо навредувал припадник на…

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна…

Тетовец уценувал млада девојка дека ќе објави…

СВР Тетово поднесе кривична пријава за Ш.С.(18)…