Објавено на:

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

t

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во источна Украина, објави украинскиот градоначалник, додека ЛНР тврди дека тие влегле и во Лисичанск.

„Русите целосно го окупираа Северодонецк, нашата армија се повлече на поподготвени позиции“, изјави Олександр Стрјук за украинска телевизија.

Силното руско гранатирање во последните недели го претворија градот главно во урнатини, пишува Би-Би-Си. Многу цивили се засолниле во огромната хемиска фабрика Азот, но Стрјук рече дека единствениот излез сега е преку територијата што ја држи Русија.

Проруските бунтовници во сојуз со руската армија соопштија дека се преселиле во делови од Лисичанск, град свртен кон Северодонецк преку реката Сиверски Донецк. Но, украинските власти не го потврдија тоа.

Заземањето на градот значи дека Русија сега ја контролира речиси целата област на Луганск и поголемиот дел од соседниот Доњецк – двата региони што го сочинуваат индустрискиот Донбас.

Извор близок до Народната милиција на Народноослободителната војска за ТАС А изјави дека руските и силите на ЛНР влегле во Лисичанск, а борбата моментално се води внатре во градот.

„Напредокот на Лисичанск продолжува. Борбите веќе се водат внатре во населбата. Прерано е да се каже колкав дел од градот е веќе под наша контрола, но напредувањето на заедничките сили во градот е доста активно“, информирал изворот.

Офицерот на Народната милиција ЛНР, Андреј Мароко, исто така рече дека „неколку градски претпријатија се под контрола“.

Претходно, помошникот министер за внатрешни работи на ЛНР, Виталиј Кисиљев, изјави за ТАСС дека украинските сили се обидувале да побегнат од Лисичанск во мали групи, но тие обиди биле спречени. Според Кисилјов, околу 4.500 украински војници се опколени во градот.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков во петокот изјави дека руските сили под команда на генерал-полковник Александар Лапин го блокирале Лисичанск од југ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…