Објавено на:

Русите објавија бројки: Убиени над 40 украински војници, уништени голем број на стратешки моменти во текот на денот

t

Вечерен брифинг на Министерството за одбрана на Руската Федерација за специјалната воена операција во Украина:

▪️ Нападот на аеродромот Василков во Киевската област го онеспособи Центарот за предупредување и контрола на авијацијата и воздушната одбрана на украинските воздухопловни сили


▪️Трупите на ДНР се борат кај Новобахмутовка и Тројицки, во областа Новоселовка, украинската 25-та бригада загуби повеќе од 40 луѓе и 7 парчиња опрема

▪️Уништени се големи складишта за гориво во Константиновка, Славута и Тернопил, од каде украинските војници се снабдувале со гориво во правец на Николаев и Доњецк.

▪️ Како резултат на ударот на аеродромот Баловноје во предградието на Николаев, уништени се паркингот на украинските авиони и складиштето за гориво.

▪️Во текот на денот беа погодени 42 воени објекти на Украина, вклучително и 3 фрлачи на системи за воздушна одбрана, вкл. 1 Бук-М1 и 2 Оса-АКМ, 2 МЛРС

▪️Од почетокот на операцијата уништени се 386 украински беспилотни летала, 224 системи за противвоздушна одбрана, 1918 тенкови и други борбени возила, 209 MLRS, 814 топови и минофрлачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…