Русите повторно го нападнаа родниот град на Зеленски

t

Уште една руска ракета денеска го погодила Кривиј Рих, само половина ден откако неколку руски проектили погодиле хидраулични системи долж реката Инхулец, предизвикувајќи значителни поплави.

Инаку, Криви Рих е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Проектилот погодил фабрика во индустрискиот дел на градот, изјави Олександр Вилкул, шеф на воената управа на Кривји Рих и додаде: „Се работи за сериозно уништување“.

Вилкул рече дека властите се обидуваат да утврдат дали има жртви.

Да потсетиме, синоќешниот ракетен напад врз хидраулични системи предизвика итна евакуација и повеќе од 100 поплавени домови. Украина истакнува дека Русите продолжуваат да ја таргетираат критичната инфраструктура со цел да се одмаздат за успешната украинска контраофанзива и ослободувањето на окупираната територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…

Шолц ги убедува Германците: Поддршката за Германија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека…

(Видео) Детали за силното невреме со град…

Регионалниот Центар за управување со кризи во…