Русите повторно го нападнаа родниот град на Зеленски

t

Уште една руска ракета денеска го погодила Кривиј Рих, само половина ден откако неколку руски проектили погодиле хидраулични системи долж реката Инхулец, предизвикувајќи значителни поплави.

Инаку, Криви Рих е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Проектилот погодил фабрика во индустрискиот дел на градот, изјави Олександр Вилкул, шеф на воената управа на Кривји Рих и додаде: „Се работи за сериозно уништување“.

Вилкул рече дека властите се обидуваат да утврдат дали има жртви.

Да потсетиме, синоќешниот ракетен напад врз хидраулични системи предизвика итна евакуација и повеќе од 100 поплавени домови. Украина истакнува дека Русите продолжуваат да ја таргетираат критичната инфраструктура со цел да се одмаздат за успешната украинска контраофанзива и ослободувањето на окупираната територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…