Објавено на:

Русите предупредуваат: Напуштете ги куќите, ќе следат итни мерки; „Нема да има милост“

t

Русија ги повикува Украинците кои работат во компаниите од одбранбената индустрија, како и локалните жители, да ги напуштат областите што претставуваат потенцијална опасност.

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, вели дека како одговор на тактичките ракетни напади на касетната муниција на украинските вооружени сили врз густо населената област Доњецк, вооружените сили на Руската Федерација ќе преземете итни мерки.

„Целта ќе биде да се онеспособат компаниите од воено-индустрискиот комплекс на Украина кои произведуваат, поправаат и обновуваат оружје што националистите го користат за извршување воени злосторства“, рече тој, а пренесува Звезда.

Покрај тоа, Конашенков ги повика Украинците кои работат во компаниите од одбранбената индустрија, како и жителите на околните куќи, да ги напуштат областите што претставуваат потенцијална опасност.

Исто така, претставникот на руското Министерство за одбрана изјави дека објектите на воената инфраструктура на Украина биле погодени од високопрецизно оружје со долг дострел. Поточно, уништено е големо складиште за муниција во фабриката Антонов во близина на Киев.

„Нема да има милост“

Во исто време, Министерството за одбрана на Русија предупреди на таргетирани напади на локации каде, како што велат, има странски платеници во Украина.

„Ние ги знаеме сите локации на странски платеници во Украина. Тие ќе продолжат да бидат мета, слично како уништувањето на центрите за обука на 13 март во селото Старичи и на воениот полигон Јаворовски. Сакам уште еднаш да ве предупредам – ​​таму нема да има милост за платениците, каде што беа на територијата на Украина“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа потврди: Бајден планира да се…

Белата куќа ја потврди намерата на американскиот…

Албански државјанин избоден во Кичево!

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево…

Словенија дозволи склучување на истополови бракови и…

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои…

Преземавме сет на мерки за да се…

„Презедовме и ќе допреземеме одреден сет на…