Објавено на:

Русите се закануваат дека ќе го запрат дотокот на плин во Европа од Северен ток 1

t

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, изјави за државната новинска агенција РИА дека целосното прекинување на гасоводот, кој испорачува гас од Русија до Европа под Балтичкото Море оваа недела ќе биде катастрофа „за Германија“, потег што министерот за економија рече дека има за цел да ја зголеми неизвесноста и да ги зголеми цените на горивото.

Унипер, најголемиот германски увозник на руски гас, вчера соопшти дека испораките од Русија се намалени за четвртина од договорените количини. Серхи Макогон, шеф на украинскиот оператор за транзит на гас, рече дека „намалувањето на снабдувањето со гас е уцена од ЕУ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…