Објавено на:

Русите се пофалија со уништената американска опрема: Руски ракети уништиле четири артилериски батерии и радар што Украина ги добила од САД

t

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, соопшти дека руски ракети со висока прецизност уништиле четири артилериски батерии од американско производство и една радарска станица.

Високопрецизни проектили на руските воздухопловно-космички сили во текот на изминатиот ден уништија четири артилериски батерии на позиции за гаѓање – истакна Конашенков, пренесува ТАСС.


Конашенков додаде дека се уништени три складишта за муниција во областите Мирна Долина, Бахмуцкаја и Ташковка, 20 места за поставување персонал и опрема, како и радар од американско производство во областа на населеното место Попаснаја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи откри: Ова е најкритичен и неприфатлив…

Вметнувањето на протоколот во преговарачката рамка го…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Путин им се обрати на матурантите: Поставете…

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин им…