Објавено на:

Русите се пофалија со уништената американска опрема: Руски ракети уништиле четири артилериски батерии и радар што Украина ги добила од САД

t

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, соопшти дека руски ракети со висока прецизност уништиле четири артилериски батерии од американско производство и една радарска станица.

Високопрецизни проектили на руските воздухопловно-космички сили во текот на изминатиот ден уништија четири артилериски батерии на позиции за гаѓање – истакна Конашенков, пренесува ТАСС.

Конашенков додаде дека се уништени три складишта за муниција во областите Мирна Долина, Бахмуцкаја и Ташковка, 20 места за поставување персонал и опрема, како и радар од американско производство во областа на населеното место Попаснаја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…