Русите си го кажаа своето: Поради ситуацијата во Молдавија време е за следната фаза од операцијата!

t

По ослободувањето на ДНР, неопходно е да се започне следната фаза од операцијата, со оглед на моменталната ситуација во Придњестровје и гранатирањето на пограничните региони на Русија, изјави лидерот на ДНР Денис Пушилин.

Тој го имал предвид соопштението на Министерството за внатрешни работи на непризнатата Придњестровска Молдавска Република дека во неделата одекнале две експлозии во населбата Мајак во областа Григориопол, поради што двете најсилни антени на радио центарот, преку кои рускот радио се емитуваше, беа оневозможени. Дополнително, вчера, според првичните податоци на полицијата, од рачен противтенковски фрлач биле испукани повеќе гранати кон зградата на Министерството за државна безбедност во Тираспол.

Поради ситуацијата која моментално се развива во Придњестровје, прекинати се летовите над Молдавија.

Претседателот на Молдавија пак свика состанок на Советот за безбедност поради инцидентите во Придњестровје.

А раководството на Придњестровје наскоро ќе донесе одлука за заштита на интересите на републиката, соопшти заедничката контролна комисија за управување со мировната операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе…

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата,…

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување…

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои…

Шефот на „Вагнер“ ја предупредува Москва: „Почнува…

Евгениј Пригожин го предупреди рускиот министер за…

ИМ СОБРАЛЕ ПАРИ ВЕТУВАЈЌИ ИМ ГЕРМАНСКИ ВИЗИ:…

Двете се задржани во Полициската станица Гостивар…