Русите тврдат: Ги запревме сите напади на противникот, притоа се ликвидирани над 120 војници

t

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија:

▪️Вооружените сили на Руската Федерација ја запреа офанзивата на украинските војници во ЛНР и ДНР со интензивен артилериски оган. Во областа Красној Лиман, спречен е обид на две украински моторизирани пешадиски чети да ја преминат реката Жеребец кај Нововодјанив (ЛНР) и Торски (ДНР). Убиени 25 украински војници;

▪️ На делот од фронтот од Миколаев до Кривји Рих, во текот на изминатиот ден, руските војници ликвидираа повеќе од 120 украински војници, уништија шест оклопни борбени возила;

▪️ Во областа Нова Каменка, Херсонската област, уништен е хангар со украинска воена опрема од странско производство.

▪️ Руските трупи спречија два офанзивни обиди на вооружените сили на Украина во регионот Керсон;

▪️ По серија напади, вооружените сили на Русија ги потиснаа единиците на вооружените сили на Украина назад на нивните првобитни позиции во правец на Запорожје;

▪️ Странските платеници беа цел на напади на руската армија во осум привремени бази во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека…

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј…

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…

Зајкова го критикува Тупанчески: Реформите не се…

Зајкова го критикува Тупанчески.. „Реформите во правосудниот…