Објавено на:

Русите тврдат: Извршителите на терористичките акти во Придњестровје пристигнаа од Украина, Киев се обидува да го прошири конфликтот

t

Терористичкиот напад врз Министерството за државна одбрана на Придњестровје во Тираспол го извршиле три неидентификувани лица, кои дошле од украинска територија, изјави за новинарите извор од полициските кругови на непризнатата Придњестровска Молдавска Република. Според изворот, Киев се стреми да ги вовлече Молдавија и Придњестровје во конфликт.

Според изворот, другите два терористички напади – едниот на територијата на воздушната флота на Министерството за одбрана ПМР, што се случи во близина на аеродромот во Тираспол на 25 април, а другиот на 26 април на територијата на Придњестровје. Радио-телевизискиот центар, се „логично продолжение“ на гранатирањето на Министерството за одбрана.

Според изворот, гранатирањето и терористичките акти се поврзани со напорите на Киев да ги вовлече Молдавија и Придњестровје во конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…