Објавено на:

Русите тврдат: НАТО ги прислушува мобилните телефони на граѓаните

t

Разузнавачките служби на НАТО се поврзуваат со мобилни телефони на цивилни корисници со цел да ја блокираат комуникацијата или да испратат лажни аларми со цел да го дезинформираат населението, тврди денеска шефот на руските сили за радио-електронско војување, генерал-полковник Јуриј Ласточкин.

Разузнавачките служби на НАТО веќе активно користат лажни базни станици за насилно поврзување со мобилни телефони, и можат не само да ги прислушуваат мобилните телефони на корисниците и да ги читаат нивните текстуални пораки, туку и да блокираат избрани корисници или да ги дезинформираат со лажни пораки.

Тим од млади истражувачи од областа на електронското војување смислил систем за да се спротивстави на неовластен пристап до корисничките телефони и може да идентификува лажна базна станица и нејзината локација, а потоа да го блокира каналот за протекување информации, по што врската со легитимните базни станици повторно ќе се воспостави, рече Ласточкин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски води со 9:1 пред Мицкоски –…

Панорама 2 се случува на социјалните мрежи…

ДУИ: Измените во Кривичниот Законик ги бараше…

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска преку…

Средба Османи-Ескобар во Њујорк: Американска поддршка за…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари…

Претрес во Тетово, пронајдени пушка, пиштол и…

На 19.09.2023 околу 17.15 часот во Тетово,…

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на…

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на…