Русите украле смртоносни радиоактивни материи од Чернобил

t

Украина соопшти дека руските сили кои ја окупирале поранешната нуклеарна централа во Чернобил украле радиоактивниматерии од истражувачките лаборатории кои би можеле да ги убијат, пишува СиЕнЕн.

Украинската државна агенција за управување со исклучените зони објави на Фејсбук дека руски војници влегле во складиштето на истражувачката база Екоцентар и украле 133 високо радиоактивни материи.

-Дури и мал дел од нив е смртоносен ако се постапува непрофесионално, соопшти агенцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…