Русите ќе може да користат Фајсбук и Инстаграм, освен за екстремистички активности

t

Со овие мерки за судска заштита не се ограничува користењето на софтверските производи на Мета од физички и правни лица кои не учествуваат во активности забранети со закон“, се вели во судската одлука.

На 21 март, судот ги прогласи за екстремистички активностите на Инстаграм и Фејсбук, во сопственост на Мета и ги забрани нивните активности во Русија. Претходно, руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) инсистираше на забрана на Инстаграм и Фејсбук.

Забраната не се однесува на месинџерот на Мета, WhatsApp, објасни обвинителот. Според судската одлука, на Мети му е забрането да отвора канцеларии и да врши комерцијални активности во Русија.
Во текот на неделава се очекува олабавување на мерките
Бродот од Португалија со пола тон кокаин четири пати…

Да потсетиме, судот во Москва донесе пресуда пред околу една недела, според која активностите на Инстаграм и Фејсбук се „екстремистички“ и ги забрани нивните активности во Русија, пишува Би-би-си. „Го одобруваме барањето на обвинителот за забрана на активностите на Мета (матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм)“, изјави судијката Олга Солопова, цитирана од руската државна новинска агенција Тас.

Канцеларијата на главниот руски обвинител соопшти дека на социјалните мрежи бил објавен екстремистички материјал во кој се наведуваат повици за насилство врз руските граѓани, вклучително и воениот персонал стациониран во Украина. Претходно овој месец, обвинителите повикаа на кривична истрага против Мета, повикувајќи се на руската пропаганда и законите за екстремизам.

Пристапот до Фејсбук и Инстаграм веќе е ограничен во земјата поради она што Москва го опишале како „лажни вести“ за нејзината инвазија на Украина. Мета соопшти дека ќе им овозможи на корисниците во некои земји да повикуваат на насилство против рускиот претседател Владимир Путин и руските војници, привремено дозволувајќи им најави како „смрт за руските напаѓачи“ кои обично ги прекршуваат нејзините правила.

Судијата објасни дека судската одлука не се однесува на услугата за пораки WhatsApp, која исто така е во сопственост на Мета. Руските тајни служби ФСБ претходно побараа „актуелна“ забрана на Фејсбук и Инстаграм, обвинувајќи ги дека работат „против Русија и нејзините вооружени сили“.

Откако започна инвазијата на 24 февруари, руските власти значително ја зајакнаа контролата на информациите што кружат на Интернет, последната област на слободен говор во Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…