Објавено на:

Русија воведува дигитална рубља

t

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот за воведување на дигиталната рубља и создавање на соодветна електронска платформа.


Тоа е дополнителна форма на руската национална валута, која ќе се издава заедно со постоечките облици на пари. Така, руската рубља сега ќе има три форми: готовина, безготовина и дигитална.
Трансакциите во новиот монетарен формат ќе бидат можни со помош на платформата за дигитална рубља – специјален информациски систем, чиј оператор, според законот, е Централната банка на Русија. Законот, со исклучок на голем број одредби, стапува на сила на 1 август 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…