Објавено на:

Русија: Во последните 24 часа уништивме повеќе од 160 националисти, осум тенкови..

t

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се наведува дека оперативно-тактичката авијација во текот на денот уништила 63 позиции на украинските сили, како и нивна воена опрема. Како резултат на воздушните напади на руската авијација, командниот пункт на 14-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина, повеќе од 160 националисти, осум тенкови, два повеќецевни ракетни фрлачи „Град“, артилериска батерија, станица за електронско војување и Уништени се 13 возила за различни намени.

Конашенков посочи и дека руските средства за противвоздушна одбрана собориле два украински авиони МИГ-29, како и хеликоптер МИ-8 во регионот на Николаев. Покрај тоа, елиминирани се 11 дронови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…